ثبت شرکت کیا

ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت ها

حدود مسئولیت شرکا

شرکت مختلط سهامی- حدود مسئولیت شرکا همانگونه که از تعریف فوق بر می آید دو نوع شریک در شرکت فوق وجود دارد و مسئولیت هر گروه نیز متفاوت می باشد که به بیان آن می پردازیم:

ماده ۱۶۲ (ق.ت) می گوید: (…شرکای سهامی…مسئولیت آنها تا میزان همان سرمایه ای است که در شرکت دارند…) بنابراین گروه اول از شرکا که سرمایه شرکت را تامین می کنند به صراحت ماده مذکور فقط تا میزان سرمایه خود ه در شرکت گذاشته اند مسئولیت دارند و در صورتی که تمام سرمایه تعهد شده خود را به شرکت نداده باشند در صورت ورشکستگی مدیر تصفیه ما بقی آن را از آنان وصول خواهد کرد. در این خصوص ماده ۱۷۳ (ق.ت) می گوید: (هرگاه شرکت مختلط سهامی ورشکسته شود و شرکای سهامی تمام قیمت سهام خود را پرداخت نکرده باشند مدیر تصفیه آنچه را که بر عهده آنها باقی است وصول می کند.) و در صورتی هم که شرکت به طریقی غیر از ورشکستگی منحل شود ماده ۱۷۴ ق.ت تصریح دارد که: (…هر یک از طلبکاران شرکت می توانند به هر یک از شرکای سهامی که از بابت قیمت سهام خود مدیون شرکت رجوع کرده در حدود بدهی آن شری طلب خود را مطالبه نمایند. مادام که شرکت منحل نشده طلبکاران برای وصول طلب خود حق رجوع به هیچ یک از شرکای سهامی را ندارند.)

در خصوص شریک ضامن ماده ۱۶۲ ق.ت اشعار می دارد: (شریک ضامن کسی است که سرمایه او به صورت سهام در نیامده و مسئول کلیه قروضی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود و در صورت تعدد شریک ضامن مسئولیت آنها در مقابل طلبکاران و روابط آنها با یکدیگر تابع مقررات شرکت تضامنی خواهد بود)

بنابراین بر خلاف شرکا دسته اول شرکا تضامنی چون اعتبار و کار و صنعت خود را به شرکت می آورند بر همین مبنا هم مسئولیت دارند در صورتی که سرمایه شرکت نتواند پاسخ بدهی های شرکت را بدهد خود آنها از دارایی خود باید آن را جبران نمایند. و در واقع همان مقررات شرکت تضامنی در اینجا حاکم می باشد.

استعلام ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت

تعیین نوع شرکت

یکی از اقدامات اولیه جهت ثبت شرکت، تعیین نوع شرکت می باشد. انتخاب کردن نوع شرکت ها، به مواردی از قبیل تعداد افراد، نوع فعالیت ، اهداف شرکت، میزان مسئولیت هر یک از شرکا و .. بستگی دارد. شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی خاص از متداول ترین نوع شرکت ها می باشند.

انتخاب نام شرکت

انتخاب نام مناسب برای شرکت، از اهمیت بسیاری برخوردار است. نامی که انتخاب می کنید بیانگر برند و موقعیت کاری شماست و نقش بسیار مهمی در تجارت خواهد داشت. اسم شرکت باید خاص باشد و قبلاً توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد تا بتوان آن را از دیگری تشخیص داد. پیش از انتخاب نام شرکت، باید ابتدا از شرایط و قوانین انتخاب نام برای شرکت ها آگاه باشید.

موضوع فعالیت شرکت

پس از تصمیم به ثبت شرکت، با توجه به ارائه ی خدمات، تخصص و اهدافی که در آینده دارید، موضع فعالیت خود را انتخاب نمایید. بهتر است در این خصوص با شرکای خود مشورت و تصمیم گیری کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.بعضی از موضوع ها نیاز به صدور مجوز از سازمان مربوطه می باشند.

سرمایه شرکت

هر شرکتی برای ثبت و شروع به کار نیازمند حداقل سرمایه ای می باشد تا بتواند سود و منفعت کسب کند.حداقل سرمایه ی مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود صد هزار تومان می باشد.

تعیین شرکاء و سمت و سهام آنها

تعداد شرکا بسته به نوع شرکت ها، متفاوت است. مثلاً برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز به حداقل دو نفر اعضاء ضروری می باشد. تعداد شرکا و اسامی آنها باید بطور دقیق در اساسنامه ذکر شود. پس از تعیین شرکا باید سمتی که به هر یک از افراد داده می شود، مانند مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و … تصمیم گیری و مشخص شود. در نهایت هم باید میزان سهام یا سرمایه‌ هریک از آنها بطور دقیق تعیین شود.

مدارک ثبت شرکت و تکمیل آنها

• کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضا
• دو نسخه شرکت‌نامه تکمیل‌شده
• دو نسخه تقاضانامه تکمیل‌شده
• دو نسخه اساسنامه تکمیل‌شده
• در مواردی که ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد، اصل مجوز فعاليت از سازمان مربوطه
• ارائه ی عدم سوء پیشینه ی کیفری تمامی اعضا
• دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین
پس از تحویل دادن مدارک مورد نیاز به ثبت کیا، ورود اطلاعات در سایت رسمی اداره ی ثبت شرکت ها انجام می شود.

مشاوره رایگان

شما می توانید در صورت ابهام در هر یک از مراحل گفته شده یا هرگونه پرسش، با شماره تماس های زیر تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ثبت کیا بهره مند شوید.
02188882588
02188888282